Submissions
Submission Preparation Checklist
As part of the submission process, authors are required to check off their submission's compliance with all of the following items, and submissions may be returned to authors that do not adhere to these guidelines.- The submission has not been previously published, nor is it before another journal for consideration (or an explanation has been provided in Comments to the Editor).
- The submission file is in OpenOffice, Microsoft Word, RTF, or WordPerfect document file format.
- Where available, URLs for the references have been provided.
- The text is single-spaced; uses a 12-point font; employs italics, rather than underlining (except with URL addresses); and all illustrations, figures, and tables are placed within the text at the appropriate points, rather than at the end.
- The text adheres to the stylistic and bibliographic requirements outlined in the Author Guidelines, which is found in About the Journal.
- If submitting to a peer-reviewed section of the journal, the instructions in Ensuring a Blind Review have been followed.
Articles
Czasopismo STUDIA SOCIOLOGICA publikuje teksty w języku polskim i angielskim, które nie były dotychczas publikowane i nie planuje się ich publikacji w innych czasopismach. Nadsyłając tekst do Redakcji czasopisma Autor deklaruje tym samym własne autorstwo projektu badawczego i oryginalność interpretacji przedstawionej w tekście, własnoręczne opracowanie tematu i przygotowanie manuskryptu, a także wskazuje na źródło finansowania projektu, którego rezultatem jest nadesłany tekst (o ile nie pochodzi ono z instytucji, w której jest afiliowany).
W przypadku współpracy lub zaangażowania osób trzecich w w/w działania, Autor zobowiązany jest podać stosowne informacje lub referencje. W przypadku współautorstwa należy okreslić procentowo wkład poszczególnych autorów w ogólną koncepcję artytułu, udział w formułowaniu tez publikacji, zakres tematyczny, zakres analizy i opracowania wyników badań, itd. Redakcja czasopisma stara się tym samym zapobiec wszelkim nieuczciwym praktykom autorskim w rodzaju ghostwriting czy guestwriting.
Ponadto nadesłanie tekstu do Redakcji czasopisma STUDIA SOCIOLOGICA równoznaczne jest z wyrażeniem przez Autora zgody na poddanie jego pracy procedurze recenzyjnej. Procedurze tej nie podlegają jedynie recenzje, sprawozdania, głosy w dyskusji/polemiki (o przyjęciu tych tekstów do publikacji decyduje Redakcja, informując autora pocztą elektroniczną). Każdy z kolejnych tomów STUDIA SOCIOLOGICA jest tomem tematycznym - zawiera artykuły dotyczące ściśle określonego pola dociekań naukowych, które ustalone zostało przez Redakcję w porozumieniu z Radą Naukową czasopisma. Zakres tematyczny każdego tomu jest dokładnie definiowany przez Redaktora Tematycznego i opublikowany w zakładce ZAPOWIEDZI. W pierwszym etapie procedury Autorzy przesyłają do Redaktora Tematycznego abstrakt artykułu w języku polskim i angielskim. Redakcja dokonuje wyboru abstraktów kierując się kryterium zgodności tematycznej proponowanego artykułu z tematyką tomu. O przyjęciu lub odrzuceniu abstraktu autorzy zostaną poinformowani drogą elektroniczną. W przypadku akceptacji abstraktu Autorzy zostaną poproszeni o przesłanie pełnego tekstu artykułu.
„Artykuł kwalifikuje się do publikacji w obecnej postaci” – praca zostaje przyjęta do publikacji bez zmian lub po skorygowaniu drobnych usterek.
„Artykuł może zostać zakwalifikowany do publikacji po dokonaniu wskazanych poprawek” – praca zostanie przyjęta do publikacji po uprzednim przeredagowaniu, zgodnie z zaleceniami Recenzentów.
„Artykuł nie kwalifikuje się do publikacji” – praca nie zostaje przyjęta do publikacji.
- Objętość artykułu nie może przekraczać jednego arkusza wydawniczego (40 tys. znaków ze spacjami).
- Tekst powinien być zapisany i przesłany pocztą elektroniczną na adres redaktora tematycznego (ZAPOWIEDZI) w pliku tekstowym w formacie *.doc (Word 97-2003) lub *.rtf.
- Tekst należy sformatować zgodnie ze „wzorem formatowania artykułu” z uwzględnieniem następujących wskazówek:
- Tekst powinien zawierać:
- Ryciny, schematy, rysunki itp. należy dostosować do formatu kolumny 13x19 cm. Opisy na wykresach powinny być proporcjonalne do wielkości rysunku. Wielkość czcionki w tabelach: 10 pkt.
- Fotografie powinny być wykonane nienagannie pod względem technicznym, czyste, wyraźne, kontrastowe. Zdjęcia cyfrowe winny być w zapisane w formacie TIFF lub JPG także jako osobne pliki.
- Przypisy:
rzeczowe i słownikowe - na dole strony wstawiane automatycznie przez funkcję „wstaw przypis” bez dodatkowej spacji: