Abstrakt
W artykule omówiono kwestie małej ojczyzny w kontekście twórczości poety i prozaika Józefa Barana. Jako materiał do analizy posłużył ostatnio wydany tom Borzęcin. Poezja i proza Józefa Barana (Borzęcin 2014). Autor, mimo iż niejednokrotnie deklaruje się jako twórca uniwersalny, jest mocno związany w swojej twórczości z miejscem urodzenia, stąd częste powroty do krainy dziedzictwa. Podstawowym wyznacznikiem tego świata jest dom rodzinny, ojciec, matka, krewni, przyroda, mitologizuje tę rzeczywistość, nadając jej nieraz wymiar kosmiczny. W konkluzji pada stwierdzenie, iż pisarz niezależnie w jakiej formie się wypowiada, zawsze pozostaje poetą.Bibliografia
Baran Józef. 2005. Koncert dla nosorożca. Dziennik poety z przełomu wieków. Poznań: Zysk i S-ka.
Zobacz w Google Scholar
Borzęcin. Poezja i proza Józefa Barana. 2014. Borzęcin: Gminna Biblioteka Publiczna.
Zobacz w Google Scholar
Dymna Anna. 2003. Wstęp. W Józef Baran. Wyprawa po złote runo. Kraków: Wydawnictwo Edukacyjne.
Zobacz w Google Scholar
Faron Bolesław. 2000. Przedsłowie. W Józef Baran. Pod zielonym drzewem życia, 5–17. Kraków: Śródmiejski Ośrodek Kultury Fall.
Zobacz w Google Scholar
Faron Bolesław. 2005. Wyprawa po złote runo. W Okruchy. Szkice o literaturze i kulturze XX wieku, 102–104. Kraków: Wydawnictwo Edukacyjne.
Zobacz w Google Scholar
Jaworski Stanisław. 2001. Podręczny słownik terminów literackich. Kraków: Universitas.
Zobacz w Google Scholar
Stabro Stanisław. 2011. Odys zakorzeniony – o poezji Józefa Barana. W Klasycy i nie tylko… Studia o poezji XX wieku, 193–216. Kraków.
Zobacz w Google Scholar