Poezja małej ojczyzny. Józefa Barana powroty do Borzęcina
PDF (Język Polski)

How to Cite

Faron, B. (2015). Poezja małej ojczyzny. Józefa Barana powroty do Borzęcina. Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia De Cultura, 7, 11–18. Retrieved from https://studiadecultura.uken.krakow.pl/article/view/2769

Abstract

W artykule omówiono kwestie małej ojczyzny w kontekście twórczości poety i prozaika Józefa Barana. Jako materiał do analizy posłużył ostatnio wydany tom Borzęcin. Poezja i proza Józefa Barana (Borzęcin 2014). Autor, mimo iż niejednokrotnie deklaruje się jako twórca uniwersalny, jest mocno związany w swojej twórczości z miejscem urodzenia, stąd częste powroty do krainy dziedzictwa. Podstawowym wyznacznikiem tego świata jest dom rodzinny, ojciec, matka, krewni, przyroda, mitologizuje tę rzeczywistość, nadając jej nieraz wymiar kosmiczny. W konkluzji pada stwierdzenie, iż pisarz niezależnie w jakiej formie się wypowiada, zawsze pozostaje poetą.
PDF (Język Polski)

References

Baran Józef. 2005. Koncert dla nosorożca. Dziennik poety z przełomu wieków. Poznań: Zysk i S-ka.
View in Google Scholar

Borzęcin. Poezja i proza Józefa Barana. 2014. Borzęcin: Gminna Biblioteka Publiczna.
View in Google Scholar

Dymna Anna. 2003. Wstęp. W Józef Baran. Wyprawa po złote runo. Kraków: Wydawnictwo Edukacyjne.
View in Google Scholar

Faron Bolesław. 2000. Przedsłowie. W Józef Baran. Pod zielonym drzewem życia, 5–17. Kraków: Śródmiejski Ośrodek Kultury Fall.
View in Google Scholar

Faron Bolesław. 2005. Wyprawa po złote runo. W Okruchy. Szkice o literaturze i kulturze XX wieku, 102–104. Kraków: Wydawnictwo Edukacyjne.
View in Google Scholar

Jaworski Stanisław. 2001. Podręczny słownik terminów literackich. Kraków: Universitas.
View in Google Scholar

Stabro Stanisław. 2011. Odys zakorzeniony – o poezji Józefa Barana. W Klasycy i nie tylko… Studia o poezji XX wieku, 193–216. Kraków.
View in Google Scholar

Downloads

Download data is not yet available.